Zdaniem ekspertów Warszawa jest gotowa stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie nowoczesny rynek nieruchomości. Pod względem potencjału inwestycyjnego zajęła 12 pozycję w zestawieniu 30 najatrakcyjniejszych miast w Europie.
PwC i Urban Land Institute opublikowały 22 edycję raportu Emerging Trends in Real Estate Europe. W cyklicznym opracowaniu przedstawiane są prognozy i aktualne trendy w branży nieruchomości, prognozy inwestycyjne i deweloperskie, sytuacja na rynkach finansowych oraz trendy panujące w największych miastach Europy.
W publikacji regularnie przedstawiane są wyzwania, przed jakimi staje sektor nieruchomości na Starym Kontynencie. W przygotowaniu najnowszego raportu na 2025 rok wzięło udział ponad 1,1 tys. ekspertów zajmujących się rynkiem nieruchomości.
Raport odzwierciedla kondycję całej branży, która ciągle boryka się ze złożonym i niestabilnym środowiskiem. Mimo panującego od kilku lat optymizmu, nadziei specjalistów na wzrosty zysków, a przynajmniej utrzymanie tegorocznych poziomów, rynek wciąż jest pod wpływem zawirowań geopolitycznych. Niesłabnące zaufanie biznesowe sprawia, że gracze rynkowi będą się starać wykorzystywać pojawiające się możliwości, co jest szansą na dalsze wzrosty krajowego rynku.
Przetasowania na podium
Najatrakcyjniejszym miastem pod względem ogólnych perspektyw czwarty rok z rzędu został wybrany Londyn. Dzięki silnym czynnikom makroekonomicznym i wysokiej jakości życia na drugie miejsce awansował Madryt. Paryż spadł na trzecie miejsce, ale ciągle pozostaje silnym rynkiem między innymi dzięki inwestycjom związanym z organizacją Igrzysk Olimpijskich oraz planowanym dużym projektom infrastrukturalnym.
Na kolejnych miejscach znalazły się: Berlin, Monachium, Amsterdam, Mediolan, Frankfurt i Hamburg. Pierwszą dziesiątkę zamyka Lizbona.
Awans Warszawy o dwie pozycje
Warszawa od wielu lat konsekwentnie buduje swoją pozycję, co umożliwiło jej awans o dwie pozycje w ciągu jednego roku. W najnowszym raporcie uplasowała się na 12 miejscu i zachowuje prowadzenie w regionie. Praga również awansowała o dwa miejsca i zajęła 23 pozycję. Budapeszt spadł natomiast z 28 na 29 miejsce.
Zdaniem ekspertów Warszawa umacnia się na pozycji lidera regionu CEE (Europa Środkowo-Wschodnia) i dzięki otwartości na innowacyjne rozwiązania zapewnia stabilność inwestycyjną.
Jak wskazano w raporcie: „zachęcające perspektywy gospodarcze Polski przewyższają obawy inwestorów związane z zawirowaniami spowodowanymi wojną na sąsiedniej Ukrainie”. Sprawia to, że warszawski rynek nieruchomości jest coraz lepszą opcją, która przyciąga zarówno krajowy, jak i zagraniczny kapitał.
Wydaje się, że rynek w stolicy jest w stanie sprostać rosnącej konkurencji oraz wyzwaniom związanym z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Negatywny wpływ na rentowność inwestycji ma za to poziom cen – ceny mieszkań w Warszawie należą do najwyższych w regionie.
Dodaj komentarz