Współpraca z nami to sama przyjemność

Koniec WIBOR-u – co to oznacza dla kredytobiorców?

W grudniu 2024 zapadła jedna z najważniejszych decyzji dla rynków finansowych i kredytowych w Polsce. Obecnie już wiemy, że w 2027 przestanie funkcjonować wskaźnik WIBOR, a zastąpi go WIRF- (minus). Być może za kilka lat w obrocie pojawi się również WWR. Eksperci tłumaczą, że w trudnych czasach nowe wskaźniki oprocentowania mogą zapewnić większą stabilność polityki monetarnej. Co te decyzje oznaczają dla kredytobiorców?

WIBOR zniknie z końcem 2027 roku

WIBOR, który ma ogromny wpływ na między innymi oprocentowanie kredytów, powstał na początku lat 90. i już wiemy, że przestanie funkcjonować z końcem 2027. Można zakładać, że WIRF- będzie ostatecznym wskaźnikiem, który go zastąpi. Pierwotnie Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), który pracował nad zmianami pod przewodnictwem Tadeusza Białka prezesa Związku Banków Polskich, wybrał na następcę WIBORU wskaźnik WIRON. Jednak okazał się on nieadekwatny do potrzeb rynku, choć już udzielano na jego podstawie kredytów hipotecznych. O wyborze WIRF‒ zdecydowała przede wszystkim presja czasowa i opinie zebrane w czasie konsultacji społecznych.

WIRF- cechuje się relatywnie najmniejszą zmiennością i jest najbardziej zbliżony do wskaźnika WRR, który zebrał najlepsze oceny w czasie pierwszej tury konsultacji. Właśnie dlatego prace nad nim będą kontynuowane i bardzo możliwe, że zostanie on wprowadzony w przyszłości.

Gdy nowy wskaźnik wejdzie w życie, wszystkie nowe kredyty będą oprocentowane według niego na tej samej zasadzie. Koszt kredytu będzie obliczany jako marża plus wartość obowiązującego wskaźnika.

Co likwidacja WIBOR-u oznacza w praktyce?

Zmiana wskaźnika będzie neutralna dla dotychczasowych kredytobiorców, ponieważ według przepisów zastosowany zostanie tak zwany spread korygujący. Jeśli nowy wskaźnik będzie się różnił od dotychczasowego, różnica zostanie skorygowana tak, by przejście było dla kredytobiorcy, jak najbardziej płynne. W praktyce nie będzie więc ani drożej, ani taniej.

Spread korygujący to wymóg wprowadzony przez unijne Rozporządzenie BMR. Istnieje po to, aby oprocentowanie obligacji czy kredytów nie uległo zmianie po wprowadzeniu nowego wskaźnika referencyjnego.

Wprowadzanie zmian ważnych wskaźników finansowych nie jest łatwe i musi się odbywać etapami. Jeszcze w 2024 roku KS NGR będzie pracowała nad harmonogramem kolejnych kroków, których celem jest wdrożenie WIRF-. Na początku wskaźnik ten będzie używany tylko do wyliczania wysokości oprocentowania obligacji Skarbu Państwa. Otwarcie drogi dla nowych regulacji to ważny sygnał dla zagranicznych podmiotów finansowych działających na polskim rynku. Wprowadzany wskaźnik cieszy się większym zaufaniem ministra finansów, a to może skłonić inwestorów do aktywności. W kolejnym etapie wskaźnik WIRF- ma objąć nowe kredyty, a na końcu, czyli nie wcześniej niż pod koniec 2026 wszystkie umowy kredytowe.

Dodaj komentarz