Władze miasta Warszawa planują modernizację kamienic wyłączonych z eksploatacji. Oznacza to ponad tysiąc nowych mieszkań dla warszawskich rodzin. Zgodnie z zapowiedziami miasto chce wyremontować 43 kamienice zlokalizowane w pięciu dzielnicach. Zaawansowane prace trwają już przy 20 budynkach, które to w przeciągu najbliższych lat zasilą pulę lokali komunalnych Warszawy.
W stolicy istnieje wiele kamienic wymagających kompleksowej modernizacji. Miasto we współpracy z dzielnicami sprawdza ich stan i sukcesywnie analizuje możliwości oraz warunki techniczne ewentualnej przebudowy. Dokładnie też weryfikowany jest ich status własnościowy. W niedalekiej przyszłości zasilą one zasoby miasta.
Jak podkreślają władze Warszawy, ich priorytetem jest przywrócenie opuszczonych i często zrujnowanych budynków do stanu użyteczności, tak aby na nowo mogli zamieszkać w nich lokatorzy. Sukcesywnie po zakończeniu kwestii własnościowych, a następnie analizie racjonalności i użyteczności, do programu włączane są kolejne nieruchomości. Ze względu na czasochłonność i bardzo skomplikowane kwestie, lista kamienic przeznaczonych do remontu wciąż pozostaje otwarta. Obok dotychczasowych inwestycji w zupełnie nowe mieszkania w Warszawie i remontów pustostanów, ma to być kolejny filar warszawskiej polityki mieszkaniowej.
Na start 20 kamienic
Ogłoszony niedawno program 100 projektów na najbliższą kadencję prezydenta Rafała Trzaskowskiego uwzględnia remont 20 kamienic. Budynki te zostały już wybrane i są po wstępnej analizie i z wykonanymi wstępnymi pracami przygotowawczymi. Prace nad ich modernizacją zostały rozpisane do końca 2028 roku.
Natomiast zgodnie z zapowiedziami w najbliższych latach do listy dołączyć mają kolejne budynki. Obecnie najwięcej budynków przeznaczonych do modernizacji znajduje się w dzielnicy Praga-Północ, bo aż 29. Praga-Południe posiada 4, Mokotów 2, a Śródmieście 1. Całkowity przewidywany koszt prac to ok. 475 mln zł.
Prace przygotowawcze są na różnym etapie zaawansowania. Otóż 4 nieruchomości posiadają już pozwolenia na budowę, kolejne są w trakcie opracowywania i uzgodnień. Według planu, jako pierwsze do użytkowania oddane mają zostać m.in kamienice przy Stalowej 35 oficyna, Łochowskiej 15, Ząbkowskiej 19.
Przybywa nowych lokalizacji
Program modernizacji starych kamienic to poważne inwestycyjne wyzwanie dla Warszawy. Dla nich wszystkich miasto sukcesywnie aplikuje do BGK o wsparcie z Funduszu Dopłat, które od 2018 r. przekroczyło już kwotę 311 mln zł. W latach 2018-23 m.in. zmodernizowano 21 budynków z 346 mieszkaniami, wykonano termomodernizację 40 nieruchomości oraz wyremontowano 10 566 pustostanów.
Tymczasem wciąż analizowane są kolejne adresy, a decyzje inwestycyjne podejmowane są po analizie racjonalności oraz możliwości inwestycyjnych. Lista nieruchomości pozostaje otwarta. Wyselekcjonowane kamienice są odnawiane, doposażone w ogrzewanie z sieci ciepłowniczej i w łazienki, oraz dostosowane do stanu technicznego zgodnego z obecnie obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa.
Dodaj komentarz