Jeszcze do końca roku 2013 pośrednik nieruchomości musiał spełniać wymóg niekaralności, posiadać wykształcenie pod daną specjalizację, ukończyć praktykę zawodową oraz pozyskać odpowiednią licencję. Jednak w wyniku deregulacji, od stycznia 2014 roku, zawód pośrednika może wykonywać każdy – bez odpowiednich kompetencji czy wykształcenia. Od tego momentu na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm oraz pseudopośredników, którzy świadczą usługi bez licencji zawodowej i odpowiedniego przygotowania. Doprowadziło to, według opinii wielu ekspertów z branży, do degradacji zawodu pośrednika. Nieprofesjonalni pośrednicy zniechęcili bowiem Polaków do korzystania z takiego doradztwa. W związku z tym warszawscy pośrednicy zrzeszeni we WSPON zdecydowali, że sami postarają się o poprawę standardów w branży.
Nowe Standardy Zawodowe
Zawód pośrednika nieruchomości w naszym kraju nie cieszy się szacunkiem społecznym. Według pośredników warszawskich ma to związek z niskim poziomem usług pseudopośredników oraz brakiem wprowadzenia kluczowych regulacji ze strony rządu. Na rynku pracuje jednak szerokie grono specjalistów, pośredników z licencjami PFRN, zrzeszonych w regionalnych stowarzyszeniach, którzy mimo braku odgórnych regulacji, sami wyznaczają sobie standardy etyki zawodowej. Pośrednicy warszawscy, zrzeszeni w Warszawskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami WSPON, przygotowali nawet dokument, Nowe Standardy Zawodowe, wyznaczający konkretne zasady świadczenia takich usług przez swoich członków, które mają podwyższyć standardy oraz sprawić, aby klienci częściej i chętniej korzystali z pomocy pośredników nieruchomości.
Kluczowe elementy dokumentu
W dokumencie opracowanym przez WSPON kładzie się nacisk przede wszystkim na transparentne oraz etyczne postępowanie w relacjach z klientami i przestrzeganie obowiązującego prawa. Podejmowane przez pośredników działania winny wyróżniać się profesjonalizmem i uczciwym traktowaniem wszystkich stron transakcji. Dokument nakłada też na pośredników obowiązek reagowania i eliminowania we własnym otoczeniu praktyk niezgodnych z przepisami prawa i etyką zawodową. Wśród zmian znalazło się również zagadnienie dotyczące umowy pośrednictwa, bowiem według WSPON przedstawianie ofert sprzedaży nieruchomości bądź wynajmu bez podpisywania wymaganych przepisami prawa umów sprzedaży jest szkodliwe społecznie, godzi w wizerunek zawodowy pośredników i stanowi zagrożenie dla klienta. W związku z tym członkowie WSPON mogą pracować wyłącznie na podstawie i w zakresie umowy pośrednictwa. W dokumencie poruszono również zagadnienia związane z wynagrodzeniem pośrednika, jakością obsługi klientów czy współpracy pomiędzy pośrednikami. Warto jednak podkreślić, iż Nowe Standardy Zawodowe to dokument wewnętrzny stworzony wyłącznie na potrzeby środowiska warszawskich pośredników. Jednocześnie członkowie chcą stanowić przykład dla pośredników z innych miast i liczą, że mimo braku odgórnych regulacji, usługi pośrednictwa wejdą na wyższy poziom, który zagwarantuje klientom lepszą jakość usług.
Dodaj komentarz