Współpraca z nami to sama przyjemność
sypialnia w mieszkaniu na sprzedaż

Jak zrobić zdjęcia nieruchomości, które sprzedają

Każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami to wie – zdjęcia sprzedają! Od kiedy sprzedaż zdalna przeniosła się niemal w 100% do internetu, rola fotografii bardzo wzrosła. Zdjęcie jest nie tylko podstawowym elementem graficznym, przyciągającym uwagę poszukującego. To także niezwykle wydajny sposób przekazywania informacji – w końcu “jeden obraz wart tysięcy słów”. Żaden, nawet najbardziej rozbudowany opis nie zastąpi kadrów pokazujących realny wygląd nieruchomości. Jak widzisz więc, zdjęcia są nieodłącznym i koniecznym elementem procesu sprzedaży mieszkania, domu lub działki. W tym artykule tłumaczymy, jak wykonać fotografie nieruchomości, które pozwolą szybciej znaleźć klienta.

Najłatwiejsze rozwiązanie to zatrudnienie profesjonalnego fotografa nieruchomości. Oczywiście jest to odczuwalny koszt, jednak miej na uwadze, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego lub gruntu to transakcja opiewająca na tak znaczną kwotę, że zdecydowanie warto ponieść pewne nakłady. Często jest tak, że wynajęty pośrednik sam robi zdjęcia. Tutaj warto skontrolować efekty, bo niestety nie każdy agent potrafi wykonać tę część swojej pracy dobrze. W takim wypadku albo zasugeruj mu opłacenie fotografa, albo po prostu zmień pośrednika.

Co jeśli jednak chcesz wykonać zdjęcia nieruchomości samodzielnie? Nie musisz od razu stawać się specjalistą od fotografii, jednak konieczne jest, abyś zapoznał się z pewnymi podstawowymi zasadami robienia dobrych zdjęć.

Zdjęcie jest obrazem, obraz z kolei to “malowanie światłem”, jak lubią to określać niektórzy fotografowie. Nie przywołujemy tu tego, bo fajnie brzmi, ale jest istotne dla zrozumienia, że światło jest fundamentem zdjęcia. Dlatego, aby zrobić dobre zdjęcie, musisz zadbać o dobre światło. A jakie światło jest dobre do fotografowania? Amatorzy często myślą, iż ma być po prostu intensywne – jeśli jest jasno, to zdjęcie wyjdzie dobre, szczegółowe. To błędne założenie! Do zrobienia dobrego zdjęcia rzeczywiście niezbędne jest, aby scena była dobrze oświetlona, jednak nie za ostro. Z tego względu, jeśli bazujesz na oświetleniu naturalnym (a jest to bardzo dobry wybór, o ile nieruchomość daje takie możliwości) wybierz się z aparatem w tzw. złotych godzinach, czyli wtedy, gdy już jest jasno, jednak światło słoneczne jest jeszcze łagodne. Są to poranki i wieczory. Jeżeli jednak nie możesz liczyć na dobre oświetlenie naturalne, zastosuj sztuczne, lecz zadbaj o to, by było rozproszone – tutaj mogą ci się przydać blendy, nawet improwizowane, robione chociażby z cienkiego papieru.

Kolejna kluczowa sprawa przy robieniu dobrych zdjęć nieruchomości to odpowiednie zbudowanie kadru. Zdjęcie to obraz, tyle że nie malujesz go sam, ale robi to za ciebie światło. Na to, co się znajdzie na fotografii, musisz popatrzeć właśnie tak, jakby to był obraz. Czyli poświęć odpowiednio dużo czasu i uwagi na to, by zbudować prawidłowy kadr – ustaw się tak, by fragmenty wnętrza były dla widza możliwe do umieszczenia w szerszym kontekście, tj. jeśli pokazujesz wnękę jadalnianą w salonie, zrób to tak, aby było widać, iż jest to część salonu.

Zanim przystąpisz do robienia zdjęć, wyposaż się w adekwatny sprzęt. Nie musisz koniecznie mieć profesjonalnego aparatu. Może być nawet smartfon, o ile robi dobre zdjęcia. Tutaj istotne jest to, że przy odpowiednim świetle większość smartfonów jest w stanie wykonać fotkę satysfakcjonującej jakości. Jeżeli nie jest to takie proste, by poradziła sobie z tym automatyka, naucz się posługiwania podstawowymi parametrami aparatu, takimi jak przysłona czy czas naświetlania. Od tego zależy np. głębia ostrości, czyli tak lubiany na zdjęciach efekt, gdy tło rozmywa się w łagodne, kolorowe kształty.

W zdjęciach nieruchomości, które sprzedają, oprócz czysto technicznych elementów, ważne są również czynności nie związane bezpośrednio z samym procesem powstawania fotografii. Nie zrobisz dobrego, zachęcającego zdjęcia, jeśli wnętrze lokalu jest zniechęcające. Dlatego najpierw musisz przygotować nieruchomość – uporządkować ją, posprzątać, usunąć stare, rozpadające się meble, odmalować ściany, wykosić krzaki na działce.

Na koniec, gdy już masz zdjęcia, zgraj je na komputer i poddaj chociaż podstawowej obróbce. Zrób dużo fotografii, powtarzając ujęcia, ponieważ zawsze jest tak, iż nie każde wyjdzie dobrze. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepsze. W programie graficznym wykadruj je tak, by skoncentrować się na kluczowych elementach. Możesz też pobawić się kontrastem, światłem i innymi podstawowymi parametrami.

Dodaj komentarz